کدام مدرک ؟PMP یا ACP ؟

امروزه مدیران پروژه برای این که بتوانند اعتبار بیشتری برای رزومه کاری خود ایجاد کنند و همگام با پیشرفت صنعت جلو روند، نیاز دارند که یکی از گواهینامه های PMP  یا  ACP را  انتخاب کنند. اما این که کدام یک از گواهینامه ها را باید انتخاب کنند بحثی است که در این مقاله به آن می پردازیم.

 

تفاوت های اساسی PMP  وACP  

در مورد تفاوت PMP وACP  باید به این موضوع اشاره کرد که PMP یک گواهینامه کاربردی است که نفوذ بیشتری را در بین مدیران پروژه کسب کرده است.

براساس آخرین آمار موسسه PMI تا انتهای ماه آوریل 2018، در سراسر جهان 893 ,871  نفر دارای مدرک PMP معتبر از این موسسه (PMI) هستند.

اما دارندگان مدرک متخصص مدیریت پروژه چابک یا ACP، 795 ,21  نفر بودند.

 آخرین آمار دارندگان مدارک مختلف موسسه PMI (تا انتهای ماه آوریل 2018)

 

از سوی دیگر، گواهینامه بین المللی ACP  اعتبار بالایی در میان کارفرمایان و پیمانکاران صنعت فناوری اطلاعات به دست آورده است.

ACP یک مدرک بین المللی رسمی است که موجب تقویت دانش و مهارت های چابک می شود و درک کاملی از آخرین روش های مدیریت پروژه به روش چابک به شما ارائه می دهد همچنین این مدرک با برنامه ها و فرآیند های عملی سازمان های پرتغییر، بسیار سازگار است.

از سوی دیگر PMP، علیرغم اینکه مبتنی بر روش های  متداول مهندسی نرم افزار نیست، اما یک گواهینامه جهانی شناخته شده و مورد نیاز است که نشان می دهد که شما دارای تجربه، آموزش و صلاحیت برای هدایت پروژه ها هستید.

تفاوت دررابطه با نقش مدیر پروژه درPMPوACP

به عنوان مدیرپروژه دارای مدرک PMP از شما انتظار می رود که دانش و تجربه کافی در مورد روش ها و صنایع خاصی داشته باشید که باید برای انجام ابعاد فنی و مدیریتی یک پروژه مورد استفاده قرار گیرد. نقش شما فقط منحصر به هدایت پروژه ها نیست بلکه مسئول کنترل و تنظیم تمامی جنبه های پروژه هم می باشید. علاوه بر این، مدیریت محدودیت های بودجه برای اتمام موفقیت آمیز پروژه، جزو مسئولیت های شماست.

در مقابل، یک مدیر پروژه چابک، باید ابزارها و تکنیک های چابک را به خوبی بشناسد و خود را با نیازهای در حال تغییر پروژه ها به سرعت انطباق دهد. شما به عنوان مدیر چابک نیاز به درک کاملی از روش ها و مفاهیم چابک دارید تا بتوانید شفافیت و سطح بالایی از هماهنگی مورد نیاز برای مدیریت تیم های چابک را شناسایی کنید. انتظار می رود که مدیران چابک با تیم های برنامه ریزی، طراحی، توسعه، آزمایش و مستندسازی هماهنگ باشند تا بتوانند به مدیریت ناب دست یابند.

یکی از مفاهیم اساسی در مدیریت پروژه چابک، پیشرفت پروژه باید با همه اعضای تیم به اشتراک گذاشته شود. نمایش گرافیکی پیشرفت پروژه از طریق جداول Burn Down Chart ،تصویر روشنی را برای هر عضو تیم که روی یک پروژه چابک کار می‌کنند، نشان می‌دهد. تمرکز مدیریت پروژه به روش چابک، بر بهبود مستمر و پیشگیری از نقص در هر گام در طول چرخه حیات پروژه است. از طرف دیگر، PMP به مدیر پروژه اجازه می‌دهد که با توجه به مسیری که پروژه در حال تغییر است، تصمیم‌گیری کند. به همین دلیل سایر اعضای تیم روی اطلاعاتی که توسط مدیر پروژه به اشتراک گذاشته می شوند، تکیه می کنند.